top of page
Juli
August
September
Didrik Drillepind_presse2 WEB.jpg

Sæson 23/24

Opdateret 24/8, 2023

 

2023

Juli
15/7

Sådan Cirka Monologer // Kulturium, Ishøj

August

1/8

13.30 Orla Frøsnapper // Sokkelundlille, København
1/8 - 10/8
Hvorfor-konsulenten fra Copydan // 14 skoler

21/8 - 31/8

Tidskompasset // Helsingør museum, Helsingør

31/8

Mytoman // BestTellers, København

September

3/9

Kongen, rådgiveren og vaskekonen //Hirscholm Festival, Hørsholm

4/9

19.30 Sådan Cirka, Kulturhus Bølgen, Ålsgårde

7/9

17.00 Sådan Cirka, Kulturhus Nordvest, Helsingør

9/9

11.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Biblioteket på Rodosvej, København

12/9

19.30 Sådan Cirka // Kulturhus SYD, Helsingør

14/9

9.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Struer bibliotek

11.00 Abehånden// Struer bibliotek

24/9

11.00 Didrik Drillepind // Allerød teaterforening, Allerød 

26/9

8.45 Den halve papdreng // Skanderborg realskole, Skanderborg

9.45 Den halve papdreng //Skanderborg realskole, Skanderborg

17.00 Orla Frøsnapper // Odder Bibliotek, Odder

27/9

10.15 Den halve papdreng // Fri Hestehave skole, Galten

28/9

9.00 Den halve papdreng // Stilling skole, Stilling

10.20 Den halve papdreng // Stilling skole, Stilling

29/9

8.50 Den halve papdreng // Skovby skole, Skovby

10.15 Den halve papdreng // Skovby skole, Skovby

12.00 Den halve papdreng // Skovby skole, Skovby

17.00 Fortællinger på Rådhuset // Helsingør kulturnat, Helsingør

18.00 Fortællinger på Rådhuset // Helsingør kulturnat, Helsingør

Oktober

3/10
Ord // Grønnegades kaserne
4/10

Ord // Skælskør

5/10

9.30 Didrik Drillepind // Aarhus børneteaterfestival, Aarhus 

11.00 Didrik Drillepind // Aarhus børneteaterfestival, Aarhus 

6/10

9.30 Didrik Drillepind // Aarhus børneteaterfestival, Aarhus 

11.00 Didrik Drillepind // Aarhus børneteaterfestival, Aarhus 

7/10

10.00Didrik Drillepind // Aarhus børneteaterfestival, Aarhus 

11.30 Didrik Drillepind // Aarhus børneteaterfestival, Aarhus 

8/10

10.00Didrik Drillepind // Aarhus børneteaterfestival, Aarhus 

11.30 Didrik Drillepind // Aarhus børneteaterfestival, Aarhus 

16/10

10.30 Didrik Drillepind // Gimle bibliotek, Føllenslev

15.00 Didrik Drillepind // Frederiksværk bibilotek, Frederiksværk

17/10

14.00 Orla Frøsnapper // Hundested bibliotek

18/10

11.00 Orla Frøsnapper // Kalundborg bibliotek, Kalundborg

19/10

14.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Bastionen, Nyborg

20/10

10.30 Orla Frøsnapper // Skælskør Bibliotek, Skælskør

21/10

Abehånden // Husum bibliotek, Husum

23/10

8.50 Den halve papdreng // Bakkeskolen, Hørning

10.10 Den halve papdreng // Bakkeskolen, Hørning

24/10

8.50 Den halve papdreng // Bakkeskolen, Hørning

12.30 Den halve papdreng // Gudenåskolen, Ry

25/10

9.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Folkekirkens skoletjeneste, Brønderslev 

11.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Folkekirkens skoletjeneste, Brønderslev 

26/10

9.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Folkekirkens skoletjeneste, Aalborg 

11.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Folkekirkens skoletjeneste, Aalborg 

28/10

11.00 Brødrene Løvehjerte Solo // Greve bibliotek, Greve

31/10
17.00 Halloween: Bødlen med den søde tand // Gurrevej 292, Helsingør

November

1/11

8.45 Den halve papdreng // Låsby skole, Låsby

9.50 Den halve papdreng // Låsby skole, Låsby

19.00 Menneskesønnens sidste dage, KK44festival, Silkeborg

2/11

8.50 Den halve papdreng // Gyvelhøjskolen, Galten

10.00 Den halve papdreng // Gyvelhøjskolen, Galten

3/11

Didrik Drillepind // Herning børneteaterfestival, Herning

4/11

Didrik Drillepind // Herning børneteaterfestival, Herning

Den halve papdreng // Herning børneteaterfestival, Herning

7/11

8.45 Den halve papdreng // Morten Brørup Skolen, Skanderborg

9.50 Den halve papdreng // Morten Brørup Skolen, Skanderborg

12.45 Den halve papdreng // Morten Brørup Skolen, Skanderborg

8/11

8.45 Den halve papdreng // Virring skole, Virring

9.45 Den halve papdreng // Virring skole, Virring

9/11

8.50 Den halve papdreng // Knudsøskolen, Ry

11.30 Den halve papdreng // Ejer Bavnehøj skole, Tebstrup

19.30 Menneskesønnens sidste dage // Treenighedskirken, Esbjerg

10/11

Teaterseminar // Comwell, Kolding

11/11

Teaterseminar // Comwell, Kolding

12/11

Teaterseminar // Comwell, Kolding

13/11
19.00 Menneskesønnens sidste dage // Skt Jørgensbjerg sognegård, Roskilde

14/11

9.30 Orla Frøsnapper // Teater Vestvolden, Hvidovre

11.00 Orla Frøsnapper // Teater Vestvolden, Hvidovre

16/11

9.30 Orla Frøsnapper // Teater Vestvolden, Hvidovre

11.00 Orla Frøsnapper // Teater Vestvolden, Hvidovre

20.30 Abehånden // Sandbjerg Gods, Sønderborg

17/11

9.30 Orla Frøsnapper // Teater Vestvolden, Hvidovre

11.00 Orla Frøsnapper // Teater Vestvolden, Hvidovre

18/11

11.00 Orla Frøsnapper // Teater Vestvolden, Hvidovre

13.00 Orla Frøsnapper // Teater Vestvolden, Hvidovre

19/11

11.00 Orla Frøsnapper // Teater Vestvolden, Hvidovre

13.00 Orla Frøsnapper // Teater Vestvolden, Hvidovre

20/11

19.30 Sådan Cirka // Bølgen, Ålsgårde

22/11

19.00 Meneskesønnens sidste dage // Haslev kirke, Haslev

23/11

17.00 Sådan Cirka // Kulturhus Nordvest, Helsingør

25/11

11.00 Det Bimler og Bamler // Tårnby hovedbibliotek, Tårnby

28/11

19.30 Sådan Cirka // Kulturhus SYD, Helsingør
29/11

10.00 Orla Frøsnapper // Baltoppen, Ballerup

11.30 Orla Frøsnapper // Baltoppen, Ballerup

December

2/12

10.00 Det Bimler og Bamler // Vissenbjerg bibliotek, Assens

14.00 Det Bimler og Bamler // Horsens Ny Teater, Horsens

3/12

14.00 Det Bimler og Bamler // Limfjordsteatret, Nykøbing Mors

10/12

17.00 Ord // Pavillion K, Vordingborg

16/12

15.00 Det Bimler og Bamler // Dyvekeskolen, Virum

2023

Januar

8/1

9.45 Den halve papdreng // Stjær skole, Ry

13.15 Den halve papdreng // Gl Rye skole, Ry

9/1

8.50 Den halve papdreng // Mølleskolen, Ry

10.30 Den halve papdreng // Mølleskolen, Ry

12.15 Den halve papdreng // Mølleskolen, Ry

10/1

8.45 Den halve papdreng // Højboskolen, Hørning

9.55 Den halve papdreng // Højboskolen, Hørning

11/1

8.55 Den halve papdreng // Niels Ebbesen Skolen, Skanderborg

10.00 Den halve papdreng // Niels Ebbesen Skolen, Skanderborg

15/1

19.30 Menneskesønnens sidste dage // Trans Kirke, Lemvig

16/1

19.00 Menneskesønnens sidste dage  // Nørre Lyngvig kirke, Hvide sande

17/1

19.00 Menneskesønnens sidste dage // Lemvig kirke, Lemvig

18/1

13.00 Menneskesønnens sidste dage  // Struer kirke, Struer

19.00 Menneskesønnens sidste dage // Hvidbjerg Kirke, Hvidbjerg

29/1

12.15 Abehånden // Horsens 

30/1

10.15 Abehånden // Horsens 

31/1

10.15 Abehånden // Horsens

12.30 Abehånden // Horsens 

Februar 

1/1

10.15 Abehånden // Horsens

12.30 Abehånden // Horsens 

2/2

10.15 Abehånden // Horsens 

15.00 Didrik Drillepind // Ikast-Brande Bibliotek, Ikast

4/2

14.00 Menneskesønnens sidste dage // Den gamle biograf, Gørlev

10/2

11.00 Orla Frøsnapper // Kerteminde bibliotek, Kerteminde

Marts

4/3

2 x Menneskesønnens sidste dage // Folkekirkens skoletjeneste, Hjørring
5/3

2 x Menneskesønnens sidste dage // Folkekirkens hus, Aalborg

19.00 Menneskesønnens sidste dage // Vissenbjerg kirke,  Vissenbjerg

6/3

19.00 Menneskesønnens sidste dage  // Glamsbjerg Kirke, Glamsbjerg

7/3
19.00 Menneskesønnens sidste dage  // Assens kirke, Assens

9/3

13.00 Orla Frøsnapper // Kulturium, Ishøj

12/3

Menneskesønnens sidste dage // Nykøbing mors kirke, Nykøbing mors

14/3

16.00 Menneskesønnens sidste dage  // Tønder kirke, Tønder

18/3

19.30 Menneskesønnens sidste dage  // Struer kirke, Struer

19/3

9.00 Menneskesønnens sidste dage  // Spjald skole, Spjald

20/3

2 x Menneskesønnens sidste dage // Folkekirkens skoletjeneste, Thisted

21/3

Menneskesønnens sidste dage // Folkekirkens skoletjeneste, Thisted

25/3

Menneskesønnens sidste dage // Skt Nikolaj kirke, Nakskov

 

April

7/4

15.00 Didrik Drillepind //Jysk musikteater, Silkeborg

10/4

10.00 Didrik Drillepind // Lyngby bibliotek, Lyngby

14/4 - 21/4

Aprilfestival

Maj

6/5

9.30 Abehånden // Grønnegades kaserne, Næstved

10.30 Abehånden // Grønnegades kaserne, Næstved

7/5

9.30 Abehånden // Grønnegades kaserne, Næstved

 

Juni

Oktober
November
December
Januar
Februar
Marts
April
Maj
Juni
bottom of page