menneskesøn3_web.jpeg

Sæson 22/23

2022

Opdateret 25/9 2022

Juli

Ferielukket

 

August

16/8

2 x Tidskompasset // Skibsklarerergaarden, Helsingør

17/8

2 x Tidskompasset // Skibsklarerergaarden, Helsingør

18/8

2 x Tidskompasset // Skibsklarerergaarden, Helsingør

19/8

2 x Tidskompasset // Skibsklarerergaarden, Helsingør

23/8

2 x Tidskompasset // Skibsklarerergaarden, Helsingør

24/8

2 x Tidskompasset // Skibsklarerergaarden, Helsingør

25/8

2 x Tidskompasset // Skibsklarerergaarden, Helsingør

30/8

2 x Tidskompasset // Skibsklarerergaarden, Helsingør

31/8

2 x Tidskompasset // Skibsklarerergaarden, Helsingør

September
1/9

2 x Tidskompasset // Skibsklarerergaarden, Helsingør

2/9

9.30 Brødrene Løvehjerte SOLO // Bibliotek Kulturværftet, Helsingør

11.15 Brødrene Løvehjerte SOLO // Bibliotek Kulturværftet, Helsingør

6/9

Didrik Drillepind // Gladsaxe

7/9

19.30 ORD // Kulturium, Ishøj

8/9

9.30 Brødrene Løvehjerte SOLO // Bibliotek Kulturværftet, Helsingør

11.15 Brødrene Løvehjerte SOLO // Bibliotek Kulturværftet, Helsingør

19.30 ORD // Toldkammeret, Helsingør

10/9

Orla Frøsnapper // Amager litteratur festival

16/9

16.00 Orla Frøsnapper // Videbæk bibliotek, Ringkøbing

17 - 18/9

Orla Frøsnapper // Horsens teaterfestival

20/9

Didrik Drillepind // Gladsaxe

24/9

Hamlet SOLO // Høje Taastrup teater, Høje Taastrup

29/9

10.00 Didrik Drillepind // Aarhus børneteaterfestival, Aarhus

11.30 Didrik Drillepind // Aarhus børneteaterfestival, Aarhus

30/9

9.20 Didrik Drillepind // Aarhus børneteaterfestival, Aarhus

10.50 Didrik Drillepind // Aarhus børneteaterfestival, Aarhus

Oktober

2/10

11.00 Orla Frøsnapper // Dansk rakkerpak, teatersalen, Næstved

4/10

9.30 Didrik Drillepind // Skovbrynet skole, Gladsaxe

10.30 Didrik Drillepind // Skovbrynet skole, Gladsaxe

Menneskesønnens sidste dage // Lyngby kirke

5/10

19.30 ORD // Kulturium, Ishøj

6/10

10.05 Abehånden // Asnæs skole, Asnæs

12.25 Abehånden // Asnæs skole, Asnæs

19.30 Sådan Cirka, LIVE-podcast // Toldkammeret, Helsingør

10/10

13.00 Abehånden // Bakkeskolen, Hørning

11/10

10.00 Abehånden // Bakkeskolen, Hørning

13.00 Abehånden // Bakkeskolen, Hørning

12/10

08.40 Abehånden // Gudenåskolen, Ry

12.30 Abehånden // Knudsøskolen, Ry

17/10

10.30 Orla Frøsnapper // Ringkøbing skole, and Rindum, Ringkøbing

19/10

13.00 Abehånden // Kulturhavnen, Gilleleje

28/10

19.30 Halloween og græskarmanden // Toldkammeret

29/10 

14.00 Orla Frøsnapper // Teatret OM, Ringkøbing

30/10

13.00 Orla Frøsnapper // Musikteatret, Silkeborg

15.00 Orla Frøsnapper // Musikteatret, Silkeborg

31/10

10.00 Abehånden // Nørregaard teater, Odense

13.00  Abehånden // Nørregaard teater, Odense

November

1/11

10.00 Abehånden // Nørregaard teater, Odense

11.30 Abehånden // Nørregaard teater, Odense

2/11

10.00 Abehånden // Nørregaard teater, Odense

11.30  Abehånden // Nørregaard teater, Odense

3/11

10.00 Abehånden // Nørregaard teater, Odense

11.30  Abehånden // Nørregaard teater, Odense

4/11

10.00 Abehånden // Nørregaard teater, Odense

11.30  Abehånden // Nørregaard teater, Odense

5/11

13.00  Abehånden // Nørregaard teater, Odense

9/11

10.00 Abehånden // Baltoppen, Ballerup

11.30 Abehånden // Baltoppen, Ballerup

19.30 ORD // Kulturium, Ishøj

14/11

Orla Frøsnapper // Malling skole, Aarhus

15/11

12.15 Abehånden // Ejer Bavnehøjskole, Skanderborg

16/11

8.45 Abehånden // Låsbyskolen, Låsby

10.35 Abehånden // Låsbyskolen, Låsby

17/11

10.00 Abehånden // Gyvelhøjskolen, Galten

12.15 Abehånden // Gyvelhøskolen, Galten

18/11

8.45 Abehånden // Skærbæk distriktskole, Skærbæk

23/11

10.00 Det Bimler og Bamler // Bogense bibliotek, Bogense

24/11

10.00 Orla Frøsnapper // Baltoppen, Ballerup

11.30 Orla Frøsnapper // Baltoppen, Ballerup

19.30 Tones & Tales // Toldkammeret, Helsingør (producent: Teatret Aspendos)

26/11

11.00 Det Bimler og Bamler // Kalundborg bibliotekerne, Kalundborg

28/11

19.30 Sådan Cirka LIVE-podcast // Kulturhus, Ishøj

December 

3/12

11.00 Det Bimler og Bamler // Teater Vestvolden, Hvidovre

13.00 Det Bimler og Bamler // Teater Vestvolden, Hvidovre

4/12

11.00 Det Bimler og Bamler // Teater Vestvolden, Hvidovre

13.00 Det Bimler og Bamler // Teater Vestvolden, Hvidovre

5/12

9.30 Det Bimler og Bamler // Teater Vestvolden, Hvidovre

10.30 Det Bimler og Bamler // Teater Vestvolden, Hvidovre

6/12

9.30 Det Bimler og Bamler // Teater Vestvolden, Hvidovre

10.30 Det Bimler og Bamler // Teater Vestvolden, Hvidovre

7/12

Det Bimler og Bamler // Køge bibliotek, Køge

8/12

9.30 Det Bimler og Bamler // Teater Vestvolden, Hvidovre

10.30 Det Bimler og Bamler // Teater Vestvolden, Hvidovre

9/12

9.30 Det Bimler og Bamler // Medborgerhuset Taastrup, Taastrup

10/12

11.00 Det Bimler og Bamler // Teater Vestvolden, Hvidovre

13.00 Det Bimler og Bamler // Teater Vestvolden, Hvidovre

11/12

11.00 Det Bimler og Bamler // Teater Vestvolden, Hvidovre

13.00 Det Bimler og Bamler // Teater Vestvolden, Hvidovre

17/12

10.00 Det Bimler og Bamler // Kulturhus Sløjfen, Hadsten

2023

Januar

10/1

12.30 Abehånden // Gml Rye skole, Ry

11/1

9.45 Abehånden // Højboskolen, Hørning

12.45 Abehånden // Højboskolen, Hørning

12/1

8.45 Stjær skole, Stjær

10.40 Fri hestehaveskole, Galten

13/1

8.45 Abehånden // Skovboskolen, Galten

10.40 Abehånden // Skovboskolen, Galten

12.45 Abehånden // Skovboskolen, Galten

17/1

8.45 Abehånden // Morten Brørupskolen, Skanderborg

10.35 Abehånden // Morten Brørupskolen, Skanderborg

12.45 Abehånden // Morten Brørupskolen, Skanderborg

18/1

11.00 Abehånden // Niels Ebesenskolen, Skanderborg

13.20 Abehånden // Niels Ebesenskolen, Skanderborg

19/1

9.00 Abehånden // Flensborg, Tyskland

11.00 Abehånden // Flensborg, Tyskland

20/1

10.00 Abehånden // Asbæk efterskole, Aabenraa

30/1

11.55 Abehånden // Skanderborg realskole, Skanderborg

13.30 Abehånden // Skanderborg realskole, Skanderborg

31/1

9.00 Abehånden // Mølleskolen, Ry

11.00 Abehånden // Mølleskolen, Ry

12.35 Abehånden // Mølleskolen, Ry

Februar

1/2

11.20 Abehånden // Stilling skole, Skanderborg

13.00 Abehånden // Stilling skole, Skanderborg

2/2

9.45 Virring skole, Skanderborg

12.05 Virring skole, Skanderborg

3/2

ORD // Skælskør

12/2

16.00 ORD // Pavillon K, Vordingborg

14/2

13.00 Orla Frøsnapper // Lyngby bibliotek, Lyngby

15/2

15.00 Orla Frøsnapper // Ny Horsens teater, Horsens

17/2 - 3/3

Ferielukket

Marts

7/3

19.00 Menneskesønnens sidste dage // Gurre kirke, Gurre

12/3

11.00 Orla Frøsnapper // Trommen, Hørsholm

14/3

19.00 Menneskesønnens sidste dage // Hornbæk kirke, Hornbæk

16/3

19.00 Menneskesønnens sidste dage // Tikøb kirke, Tikøb

18/3

15.00 Brødrene Løvehjerte // Jysk musikteater, Silkeborg

22/3

2 x Menneskesønnens sidste dage // Folkekirkens skoletjeneste, Aalbor

23/3

Menneskesønnens sidste dage // Kulturhus SYD, Helsingør

 

April

16/4 - 23/4

Aprilfestival

Maj

Juni

9/6

Kulturjagten // Helsingør