ORLA_UdenText

Sæson 21/22

1. juli - 30. juni

2021

Opdateret 21/4 2022

Klik her for aktuel måned

Rød skrift = Afviklet

Sort skrift = Kommende 

Juli

19/7

16.00 Bryllupsgaven //Kulturværftet, Helsingør

22/7

16.00 Bryllupsgaven // Kulturværftet, Helsingør

August

1/8

10.00 Den store krig og skuddene i Sarajevo // Mosede fort, Greve

6/8

19.00 Shakespeare-velkomst // Shakespeare-festival, Hamletscenen

7/8

19.00 Shakespeare-velkomst // Shakespeare-festival, Hamletscenen

8/8

19.00 Shakespeare-velkomst // Shakespeare-festival, Hamletscenen

11/8

19.00 Shakespeare-velkomst // Shakespeare-festival, Hamletscenen

12/8

19.00 Shakespeare-velkomst // Shakespeare-festival, Hamletscenen

13/8

19.00 Shakespeare-velkomst // Shakespeare-festival, Hamletscenen

14/8

19.00 Shakespeare-velkomst // Shakespeare-festival, Hamletscenen

15/8

19.00 Shakespeare-velkomst // Shakespeare-festival, Hamletscenen

17/8

19.00 Shakespeare-velkomst // Shakespeare-festival, Hamletscenen

18/8

19.00 Shakespeare-velkomst // Shakespeare-festival, Hamletscenen

19/8

19.00 Shakespeare-velkomst // Shakespeare-festival, Hamletscenen

20/8

19.00 Shakespeare-velkomst // Shakespeare-festival, Hamletscenen

21/8

19.00 Shakespeare-velkomst // Shakespeare-festival, Hamletscenen

22/8

19.00 Shakespeare-velkomst // Shakespeare-festival, Hamletscenen

19.30 Hamlet SOLO (Prod: Hamletscenen) // Hamletscenen, Helsingør

September

1/9 - 11/9

Ferielukket

14/9

10.00 Abehånden // Kathøjskolen, Kalundborg

19.30 Operafortællinger: Carmen, Roskilde teaterforening, Roskilde

16/9

19.30 Ord // Toldkammeret, Helsingør

17/9

10.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Dyhr skole, Slagelse

20/9

10.00 Brødrene Løvehjerte solo //  Bakkeskolen, Hørning

12.20 Brødrene Løvehjerte solo // Bakkeskolen, Hørning

21/9

09.15 Brødrene Løvehjerte solo // Gl Rye skole, Ry

13.15 Brødrene Løvehjerte solo // Knudsøskolen, Ry

22/9

09.00 Brødrene Løvehjerte solo // Den fri hestehaveskole, Galten

12.45 Brødrene Løvehjerte solo // Låsby skole, Låsby

23/9

09.10 Brødrene Løvehjerte solo // Niels Ebbesen skole, Skanderborg

12.45 Brødrene Løvehjerte solo // Skanderborg realskole, Skanderborg

24/9

08.30 Brødrene Løvehjerte solo // Stjær skole, Stjær

12.35 Brødrene Løvehjerte solo // Gyvelhøjskolen, Galten

27/9

08.45 Brødrene Løvehjerte solo // Højbo skolen, Hørning

12.55 Brødrene Løvehjerte solo // Virring skole, Virring

28/9

08.45 Brødrene Løvehjerte solo // Skovbyskolen, Galten

10.45 Brødrene Løvehjerte solo // Skovbyskolen, Galten

29/9

10.30 Brødrene Løvehjerte solo // Mølleskolen, Ry

12.20 Brødrene Løvehjerte solo // Mølleskolen, Ry

30/9

kl. 10.00 Orla Frøsnapper, Aarhus børneteaterfestival

kl. 11.30 Orla Frøsnapper, Aarhus børneteaterfestival

Oktober

1/10

kl. 10.00 Orla Frøsnapper, Aarhus børneteaterfestival

kl. 11.30 Orla Frøsnapper, Aarhus børneteaterfestival

2/10

kl. 10.00 Orla Frøsnapper, Aarhus børneteaterfestival

kl. 11.30 Orla Frøsnapper, Aarhus børneteaterfestival

3/10

kl. 10.00 Orla Frøsnapper, Aarhus børneteaterfestival

4/10

08.30 Brødrene Løvehjerte solo // Gudenåskolen, Ry

12.20 Brødrene Løvehjerte solo // Gudenåskolen, Ry

5/10

08.30 Brødrene Løvehjerte solo // Voerladegårdskole, Skanderborg

12.10 Brødrene Løvehjerte solo // Veng skole, Skanderborg

19.30 Ord // Farum kulturhus, Farum

9/10

17.00 Lystløgneren //Konventum, Helsingør

12/10

Kl. 10.00 Den store krig og skuddene i Sarajevo // Batida, KBH NV

Kl. 12.00 Den store krig og skuddene i Sarajevo // Batida, KBH NV

16/10

11.00 Abehånden // Asnæs bibliotek, Asnæs

18/10

10.00 Orla Frøsnapper // Hadsten Bibliotek, Hadsten

14.00 Orla Frøsnapper // Ulstrup Bibliotek, Ulstrup

19/10

10.00 Orla Frøsnapper // Hinnerup Bibliotek, Hinnerup

14.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Hinnerup Bibliotek, Hinnerup

20/10

10.00 Orla Frøsnapper // Hammel Bibliotek, Hammel

14.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Hammel Bibliotek, Hammel

21/10

10.00 Orla Frøsnapper // Viborg Bibliotek, Viborg

12.00 // Brødrene Løvehjerte // Viborg Bibliotek, Viborg

22/10

10.00 Orla Frøsnapper // Bjerringbro Bibliotek, Bjerringbro

12.00 Brødrene Løvehjerte // Bjerringbro Bibliotek, Bjerringbro

23/10

11.00 Orla Frøsnapper // Vejle Bibliotek, Vejle

24/10

11.00 Orla Frøsnapper, Lemvig bibliotek, Lemvig

25/10

09.00 Didrik Drillepind "Begyndelsen" // Gladsaxe daginstitutioner, Gladsaxe

10.00 Didrik Drillepind "Begyndelsen" // Gladsaxe daginstitutioner, Gladsaxe

27/10

17.00 Abehånden // Ørestad Bibliotek, København

28/10

08.45 Orla Frøsnapper // Høje Kolstrup skole, Aabenraa

10.15 Orla Frøsnapper // Høje Kolstrup skole, Aabenraa

29/10

10.00 Orla Frøsnapper // Boldslev skole, Boldslev

30/10

11.00 Orla Frøsnapper // Farum kulturhus, Farum

31/10

Halloween i baghaven // Gurrevej, Gurre

November

2/11

19.30 Ord // Farum kulturhus, Farum
3/11

10.00 Abehånden // Vestergaardsskolen, Aarhus

12.00 Orla Frøsnapper // Vestergaardsskolen, Aarhus

19.30 Hamlet SOLO (Prod: Hamletscenen) // Festivalen ENEstående, Aarhus

4/11

kl.?? Abehånden // Syddjurs egnsteater, Rønde

kl.?? Abehånden // Syddjurs egnsteater, Rønde

5/11

kl ?? Orla Frøsnapper // Herning Børneteaterfestival

6/11

kl.?? Orla Frøsnapper // Herning Børneteaterfestival

​kl ?? Sær-arrangement for frivillige: Orla Frøsnapper // Herning Børneteaterfestival

7/11

kl.?? Abehånden // Syddjurs egnsteater, Rønde

8/11

19.15 Ord // Kulturium, Ishøj

19/11 

Præs. Orla Frøsnapper og Testosteron og Tøsedrenge // Dansk Teaterseminar, Silkeborg

20/11

Præs. Orla Frøsnapper og Testosteron og Tøsedrenge // Dansk Teaterseminar, Silkeborg

21/11

Præs. Orla Frøsnapper og Testosteron og Tøsedrenge // Dansk Teaterseminar, Silkeborg

22/11

09.00 Didrik Drillepind "Rejsen" // Gladsaxe daginstitutioner, Gladsaxe

10.00 Didrik Drillepind "Rejsen" // Gladsaxe daginstitutioner, Gladsaxe

11.00 Didrik Drillepind "Rejsen" // Gladsaxe daginstitutioner, Gladsaxe

25/11

19.00 Testeteron og tøsedrenge // Frederikssund teaterforening, Frederikssund

27/11

11.00 Det Bimler og Bamler // Fredericia Bibliotek, Fredericia

28/11

11.00 Det Bimler og bamler // Frederikssund teaterforening, Frederikssund

29/11

09.00 Didrik Drillepind "The End" // Gladsaxe daginstitutioner, Gladsaxe

10.00 Didrik Drillepind "The End" // Gladsaxe daginstitutioner, Gladsaxe

11.00 Didrik Drillepind "The End" // Gladsaxe daginstitutioner, Gladsaxe

December

2/12

19.15 Ord // Kulturium, Ishøj

3/12

16.00 Det Bimler og Bamler // Bio Bernhard, Præstø

4/12

11.00 Det Bimler og Bamler // Ejby medborgerhus, Ejby

5/12

14.00 Det Bimler og Bamler // Baggaardteatret, Svendborg

6/12

09.00 Det Bimler og Bamler // Helsingør bymuseum, Helsingør

10.15 Det Bimler og Bamler // Helsingør bymuseum, Helsingør

7/12

09.00 Det Bimler og Bamler // Helsingør bymuseum, Helsingør

10.15 Det Bimler og Bamler // Helsingør bymuseum, Helsingør

19.30 Ord // Farum kulturhus, Farum

8/12

09.00 Det Bimler og Bamler // Helsingør bymuseum, Helsingør

10.15 Det Bimler og Bamler // Helsingør bymuseum, Helsingør

9/12

08.30 Det Bimler og Bamler // Apperupskolen, Helsingør

10.45 Det Bimler og Bamler // Helsingør bymuseum, Helsingør

19.30 Tones & Tales // Toldkammeret, Helsingør

(Producent: Teatret Aspendos)

10/12

09.00 Det Bimler og Bamler // Helsingør bymuseum, Helsingør

10.15 Det Bimler og Bamler // Helsingør bymuseum, Helsingør

15.00 Det Bimler og Bamler // Brøndbyvester bibliotek

11/12

10.45 Det Bimler og Bamler // Gladsaxe Hovedbibliotek, Gladsaxe

11.45 Det Bimler og Bamler // Gladsaxe Hovedbibliotek, Gladsaxe

12/12

14.00 Det Bimler og Bamler // Baggaardsteatret, Svendborg

13/12 - 4/1

Ferielukket

2022

Januar

4/1

19.30 Ord // Grønnegade kaserne, Næstved AFLYST (corona-restriktioner)

5/1

19.30 Ord // B&W Live, Haslev AFLYST (corona-restriktioner)

8/1

11.00 Orla Frøsnapper // Glostrup bibliotek, Glostrup AFLYST (corona-restriktioner)

9/1

15.00 Ord // Pavillon K, Vordingborg AFLYST (corona-restriktioner)

17/1

19.15 Ord // Kulturium, Ishøj

18/1

Fortælleangreb, Sct. Jørgens skole, Roskilde

21/1

11.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Roskilde Teaterforening, Roskilde

22/1

10.00  Brødrene Løvehjerte SOLO // Roskilde Teaterforening, Roskilde

11.00  Brødrene Lløvehjefrte SOLO // Roskilde Teaterforening, Roskilde

14.00  Orla Frøsnapper // Roskilde Teaterforening, Roskilde

28/1

09.00 Orla Frøsnapper // Greve bibliotek, Portalen, Greve

10.30 Orla Frøsnapper // Greve bibliotek, Portalen, Greve

29/1

10.00 Orla Frøsnapper // Greve bibliotek, Portalen, Greve

Februar

1/2

Fortælleangreb // Hørsholm skole, Hørsholm

3/2
9.00: Orla Frøsnapper // Ikast-Brande bibliotek, Ikast

10.30 Orla Frøsnapper // Ikast-Brande bibliotek, Ikast

4/2

15.00

Orla Frøsnapper // Nørre Snede bibliotek, Nørre Snede

Hamlet SOLO (Prod: Hamletscenen)  // Silkeborg Teaterforening, Silkeborg

5/2

11.00 Abehånden // Farum Kulturhus, Farum

7/2

10.05 Brødrene Løvehjerte SOLO, Odsherred

10/2

19.30 Ord // Toldkammeret, Helsingør

11/2

10.00 Orla Frøsnapper // Bylderup skole, Bylderup-Bov

12/2

13.00 Orla Frøsnapper // Hedensted bibliotek, Hedensted

14/2

10.30 Orla Frøsnapper // Biblioteket Nordborg, Nordborg

15.00 Orla Frøsnapper // Biblioteket Gråsten, Gråsten

15/2

Orla Frøsnapper // Batstionen, Nyborg

18/2 - 25/2

Ferielukket

28/2

10.00 Orla Frøsnapper // Espergræde Bibliotek, Espergærde

Marts

1/3

10.00 Orla Frøsnapper //Skolen på Gurrevej, Helsingør

19.30 Ord // Grønnegade kaserne, Næstved

2/3

10.00 Orla Frøsnapper // Kulturværftet, Helsingør

19.30 Ord // B&W Live, Haslev

Afvikling: Aspendos / Producent: André Andersen SOLO

3/3

10.00 Orla Frøsnapper // Kulturværftet, Helsingør

5/3

Brødrene Løvehjerte SOLO // Auning bibliotek, Auning

6/3

15.00 Ord // Pavillon K, Vordingborg

Afvikling: Aspendos - Producent: André Andersen SOLO

7/3

12.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Ebberup skole, Ebberup

8/3

10.05 Brødrene Løvehjerte SOLO, Aarup skole, Aarup

12.05 Brødrene Løvehjerte SOLO, Aarup skole, Aarup

9/3

10.00 Orla Frøsnapper // Ørkild skolen, Svendborg

12.00 Orla Frøsnapper // Ørkild skolen, Svendborg

10/3

10.00 Orla Frøsnapper // Baggaardteatret, Svendborg

12.00 Orla Frøsnapper // Baggaardteatret, Svendborg

19.30 ORD // Toldkammeret, Helsingør

12/2

Orla Frøsnapper // Glostrup bibliotek, Glostrup

14/3

10.00 Abehånden // Baggaardteatret, Svendborg

12.00 Abehånden // Baggaardteatret, Svendborg

15/3

10.00 Abehånden // Baggaardteatret, Svendborg

12.00 Abehånden // Baggaardteatret, Svendborg

16/3

10.00 Abehånden // Baggaardteatret, Svendborg

17/3

Abehånden Kulturcrew special // Pre-aprilfestival, Esbjerg

19/3

14.00 Abehånden // Silkeborg musikteater, Silkeborg

24/3

09.15 Menneskesønnens sidste dage // Folkekirkens skoletjeneste, Aalborg

11.15 Menneskesønnens sidste dage // Folkekirkens skoletjeneste, Aalborg

25/3

10.10 Orla Frøsnapper // Bolderslev Skole, Bolderslev

12.15 Orla Frøsnapper // Bolderslev Skole, Bolderslev

27/3 - 3/4: Aprilfestival // Esbjerg

28/3

10.30 Abehånden // Gørdingskolen ( Aprilfestival, Esbjerg)

12.15 Abehånden // Gørdingskolen ( Aprilfestival, Esbjerg)

29/3

10.00 Abehånden // Kvaglundskolen Signatur ( Aprilfestival, Esbjerg)

12.00 // Abehånden // Kvaglundskolen Signatur ( Aprilfestival, Esbjerg)

31/3

08.45 Orla Frøsnapper // Boldesager skole (Aprilfestival, Esbjerg)

11.00 Orla Frøsnapper // Boldesager skole (Aprilfestival, Esbjerg)

2/4

15.15 Orla Frøsnapper // Esbjerg Børne- og ungdomsteater (Aprilfestival, Esbjerg)

17.00 Orla Frøsnapper // Esbjerg Børne- og ungdomsteater (Aprilfestival, Esbjerg)

3/4

10.00 Abehånden // Esbjerg hovedbibliotek (Aprilfestival, Esbjerg)

11.45 Abehånden // Esbjerg hovedbibliotek (Aprilfestival, Esbjerg)

April

7/4 

19.30 Menneskesønnens sidste dage // Toldkammeret, Helsingør

11/4

13.00 Orla Frøsnapper // Kulturhus Kilden, Brøndbyvester

19/4

10.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Vallekilde-Hørve

25/4

Verdensmål Kick off // Frydenhøj Skole, Hvidovre

29/4

Fortællingen om de 17 verdensmål // Frydenhøj skole, Hvidovre

Maj

3/5

ORD // Grønnegård kaserne, Helsingør

5/5

Tones & Tales // Toldkammeret, Helsingør

(Producent: Teatret Aspendos)

10/5

10.30 Abehånden // Brylle skole, Tommerup

13/5

10.00 Orla Frøsnapper // Hvidovre teaterfestival, HVidovre

12.00 ORD for børn // Kultunariet, Haslev

17.00 Orla Frøsnapper // Hvidovre teaterfestival, HVidovre

15/5

12.00 ORD for børn // Kultunariet, Haslev

25/5

08.00 Morgenfortællinger // Lundtofte skole, Lyngby

26/5

12.00 ORD for børn // Kulturhuset, Glumsø

28/5

12.00 ORD for børn // Kulturhuset, Glumsø

 

Juni

8/6 

19.30 Menneskesønnens sidste dage // Ansgarkirken, København (CPH Stage)

9/6

19.00 Menneskesønnens sidste dage // Kristkirken, København (CPH Stage)

10/6

19.00 Menneskesønnens sidste dage // Ørestad kirke, København (CPH Stage)

11/6

11.00 Orla Frøsnapper // Allerød bibliotek, Allerød

17/6

15.00 Kulturjagten // Start: Toldkammeret, Helsingør

23/6

17.00 Grumme Skt Hans-fortællinger for store børn // Ishøj

27/6

Fortællinger om "Gentagelser" // Faaborg fortællescene, Faaborg