Sæson 21/22

1. juli - 30. juni

(opdateret 11.februar 2021)

Desværre står der flyttet og aflyst ud for en masse af sæsonens forestillinger, pga COVID-19-restriktionerne. Ift de flyttede forestillinger er der nye datoer på vej - ikke alle er fundet endnu.

2. halvår, sæson 20/21:

(første halvår længere nede)

Januar

11/1

11.00 Abehånden // Farum Kulturhus, FLYTTET

18/1

10.30 Abehånden // Nørregaards teater, Odense, AFLYST

11.30 Abehånden // Nørregårds teater, Odense, AFLYST

19/1

10.30 Abehånden // Nørregaards teater, Odense, AFLYST

11.30 Abehånden // Nørregårds teater, Odense, AFLYST

20/1

10.30 Abehånden // Nørregaards teater, Odense, AFLYST

11.30 Abehånden // Nørregårds teater, Odense, AFLYST

21/1

10.30 Abehånden // Nørregaards teater, Odense, AFLYST

11.30 Abehånden // Nørregårds teater, Odense, AFLYST

22/1

10.30 Abehånden // Nørregaards teater, Odense, AFLYST

11.30 Abehånden // Nørregårds teater, Odense, AFLYST

23/1

13.00 Abehånden // Nørregårds teater, Odense, AFLYST

25/1

19.30 Operafortællinger: Carmen // Gribskov teater, AFLYST

Februar

3/2 

10.00 Abehånden // Baltoppen, Ballerup, FLYTTET

11.00 Abehånden // Baltoppen, Ballerup, FLYTTET

4/2

09.00 Abehånden // Nr Asmindrup friskole, FLYTTET (13/4)

10.30 Den store skrig og skuddene i Sarajevo // Nr Asmindrup friskole, FLYTTET (13/4)

16/2

10.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Hinnerup bibliotek, FLYTTET

14.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Hammel bibliotek, FLYTTET

18/2

11.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Viborg Bibliotek, FLYTTET

19/2 

11.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Bjerringbro Bibliotek, FLYTTET

23/2 Abehånden, Ørestad bibliotek, FLYTTET

 

Marts

2/3

10.30 Abehånden // Hovedgårdskolen, Hovedgård

3/3

Abehånden // Gedsted skole, Gedsted

24/3

10.00 Den store krig og skuddene i Sarajevo // Teater Batida, Kbh

12.00 Den store krig og skuddene i Sarajevo // Teater Batida, Kbh

 

April

10/4

Orla Frøsnapper // Farum kulturhus

13/4

09.00 Abehånden // Nr Asmindrup friskole

10.30 Den store skrig og skuddene i Sarajevo // Nr Asmindrup friskole

14/4

09.30 Abehånden // Taastrup medborgerhus

18/4 – 25/4  Aprilfestival, Holbæk:

19/4

19.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Brorfelde observatorium, Brorfelde

20/4

09.30 Abehånden // Absalonskolen, Holbæk

10.45 Abehånden// Absalonskolen, Holbæk

21/4

10.30 Brødrene Løvehjerte SOLO // Tuse skole, Holbæk

12.30 Brødrene Løvehjerte SOLO // Tuse skole, Holbæk

22/4

09.30 Orla Frøsnapper // Bjergmarken skole, Holbæk

11.15 Orla Frøsnapper // Bjergmarken skole, Holbæk

 

Maj

4/5

10.00 Abehånden // Baltoppen, Ballerup

11.00 Abehånden // Baltoppen, Ballerup

7/5

09.00 Abehånden // Komediehuset, Horsens

8/5

11.00 Abehånden // Komediehuset, Horsens

9/5

15.00 Abehånden // Nørre Vosborg

11/5

10.00 Heksejagt // Hvidovre teaterfestival, Biblioteket

12/5

10.00 Abehånden // Hvidovre teaterfestival, Teater Vestvolden

11.30 Abehånden // Hvidovre teaterfestival, Teater Vestvolden

 

Juni

11/6

09.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Horsens bibliotek, Horsens

12/6 

11.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Horsens bibliotek, Horsens

 

1. Halvår, 20/21

Juli:

3/7

10.00 Summercamp-fortællinger // Helsingør

11.00 Summercamp-fortællinger // Helsingør

4/7

12.00 LIVE fortælling: Ord // Holbæk

11/7

12.00 LIVE fortælling: Ord // Holbæk​

23/7

12.00 Picnic fortællinger // Ishøj byhave​

25/7

12.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Kulturhus Kilden, Brøndby

14.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Kulturhus Kilden, Brøndby​

27/11

10.00 Summercamp-fortællinger // Helsingør

30/7

13.00 Abehånden // Kulturium, Ishøj

August:

7/8

20.00 Bålfortællinger // Ishøj

September:

1/9

20.00 Ensomme mænd med vinger // Stevns teaterforening​

3/9

19.30 Ensomme mænd med vinger // Toldkammeret, Helsingør​

5/9

10.00 Eventyr i vandtårnet​

13/9

20.00 Løgnhals // Besttellers i Kødbyen, Kbh​

17/9 

10.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Brabrand​

23/9 

19.30 Operafortællinger: Don Giovanni // Bølgen, Ålsgårde​

24/9

19.30 Operafortællinger: Don Giovanni // Kulturhus SYD, Helsingør​

26/9 

15.00 Operafortællinger: Don Giovanni // Kadetten, Kronborg Slot

29/9

10.30 Brødrene Løvehjerte SOLO // Ørsted skole, Rudkøbing

12.50 Brødrene Løvehjerte SOLO // Ørsted skole, Rudkøbing

30/9

10.30 Den store krig og skuddene i Sarajevo // Hasle Skole, Hasle

12.15 Den store krig og skuddene i Sarajevo // Hasle Skole, Hasle

Oktober

1/10

09.15 Brødrene Løvehjerte SOLO // Aarhus børneteaterfestival

11.15 Brødrene Løvehjerte SOLO // Aarhus børneteaterfestival

2/10

09.15 Brødrene Løvehjerte SOLO // Aarhus børneteaterfestival

11.15 Brødrene Løvehjerte SOLO // Aarhus børneteaterfestival

3/10

10.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Aarhus børneteaterfestival

18.00 Abehånden // Roskilde teaterforening, Roskilde

12/10

17.00 Abehånden // Amager børneteaterfestival, KBH

16/10

15.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Teatret OM, Ringkøbing

18/10

14.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Sct. Lukas kirke, Frederiksberg

21/10

19.30 MonologNoveller // Bølgen, Ålsgårde

22/10 

19.30 MonologNoveller // Kulturhus SYD, Helsingør

24/10 

15.00 MonologNoveller // Kadetten, Kronborg Slot

27/10

10.00 Abehånden // Teater Batida, Kbh NV

November

6/11

Det Bimler og Bamler // Herning Børneteaterfestival

7/11

Det Bimler og Bamler // Herning Børneteaterfestival

Heksejagt // Herning Børneteaterfestival

13/11

10.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Frederiksberg Bibliotek

14/11

11.00 Brødrene Løvehjerte SOLO // Frederiksberg Bibliotek

18/11

10.00 Det Bimler og Bamler // Søndersø bibliotek

19/11

09.45 Abehånden // Feldsted skole, Feldsted

25/11

19.30 Operafortællinger: La Boheme // Bølgen, Ålsgårde

26/11 

08.45 Det Bimler og Bamler // Hundested skole, Halsnæs

10.15 Det Bimler og Bamler // Hundested skole, Halsnæs

12.25 Det Bimler og Bamler // Hundested skole, Halsnæs

19.30 Operafortællinger: La Boheme // SYD, Helsingør

27/11

08.45 Det Bimler og Bamler // Enghaven skole, Halsnæs

​10.15 Det Bimler og Bamler // Enghaven skole, Halsnæs

12.40 ​Det Bimler og Bamler // Enghaven skole, Halsnæs

16.30 Det Bimler og Bamler // Allerød bibliotek

28/11

15.00 Operafortællinger: La Boheme // Kadetten, Kronborg Slot

29/11

14.00 Det Bimler og Bamler // Gørlev Bibliotek

30/11

10.05 Det Bimler og Bamler // Gram skole

12.10 Det Bimler og Bamler // Gram skole

December

1/12

10.00 Det Bimler og Bamler // Bregnbjergskole, Vojens

12.00 Det Bimler og Bamler // Bregnbjergskole, Vojens

2/12 

10.05 Det Bimler og Bamler // Sct Severin skole, Haderslev

12.00 Det Bimler og Bamler // Sct Severin skole, Haderselv

3/12

10.00 Det Bimler og Bamler // Teater Møllen, Haderslev

12.00 Det Bimler og Bamler // Teater Møllen, Haderslev

4/12

09.30 Det Bimler og Bamler // Nørreager skole, Aabenraa

15.00 Det Bimler og Bamler // Nørre Snede

5/12 

10.00 Det Bimler og Bamler // Vejle Bibliotek

15.00 Det Bimler og Bamler // Musikhuset, Silkeborg

6/12

10.00 Det Bimler og Bamler // Sønderborg bibliotek

14.00 Det Bimler og Bamler // Teater Møllen, Haderslev

8/12

10.00 Det Bimler og Bamler // Flynderupgaard, Helsingør - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

11.00 Det Bimler og Bamler // Flynderupgaard, Helsingør - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

12.00 Det Bimler og Bamler // Flynderupgaard, Helsingør - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

19.30 LIVE fortælling: ORD // Grønnegade kaserne, Næstved

9/12

10.00 Det Bimler og Bamler // Flynderupgaard, Helsingør - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

11.00 Det Bimler og Bamler // Flynderupgaard, Helsingør - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

12.00 Det Bimler og Bamler // Flynderupgaard, Helsingør - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

10/12

10.00 Det Bimler og Bamler // Flynderupgaard, Helsingør - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

11.00 Det Bimler og Bamler // Flynderupgaard, Helsingør - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

12.00 Det Bimler og Bamler // Flynderupgaard, Helsingør - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

11/12

10.00 Det Bimler og Bamler // Flynderupgaard, Helsingør - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

11.00 Det Bimler og Bamler // Flynderupgaard, Helsingør - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

12.00 Det Bimler og Bamler // Flynderupgaard, Helsingør - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

15.30 Det Bimler og Bamler // Brøndbyvester bibliotek - AFLYST

12/12

11.00 Det Bimler og Bamler // Flynderupgaard, Helsingør - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

13/12

14.00 Det Bimler og Bamler // Gladsaxe bibliotek - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

15.00 Det Bimler og Bamler // Gladsaxe bibliotek - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

14/12

09.30 Det Bimler og Bamler // Sokkelundlille, KBH - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

11.00 Det Bimler og Bamler // Sokkelundlille, KBH - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

15/12

10.00 Det Bimler og Bamler // Louiseskolen, Haderslev

12.00 Det Bimler og Bamler // Louiseskolen, Haderslev

16/12

10.00 Det Bimler og Bamler // Nustrupskolen, Haderselv

17/12

10.00 Det Bimler og Bamler // Hoptrupskolen, Haderslev

18/12

09.00 Det Bimler og Bamler // Sommersted skolen, Haderslev

19/12

11.00 Det Bimler og Bamler // Hammel bibliotek - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

14.30 Det Bimler og Bamler // Ulstrup bibliotek - DIGITAL FREMFØRELSE VIA WEB

© 2015 by André Andersen // Fotos: Buster Møller Andersen, Torben Sørensen, Nikolaj Trap, Sandra Odgaard, Rasmus Finsen, Splitart, m.fl

follow us:
  • Facebook Classic